Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Η πόλη που ονειρεύομαι 2016

Μαθητική Εικαστική Έκθεση
στο χώρο του Σχολείου
Σπ. Μερκούρη 20, Παγκράτι
Εγκαίνια έκθεσης: 09/06/2016, ώρα 6μμ.
Διάρκεια έκθεσης: 09/06/2016 έως 21/06/2016
και 01/09/2016 έως 03/10/2016
Ώρες λειτουργίας: 10π.μ. ? 11:30π.μ.
Τηλ. Επικοινωνίας: 210 72 16 253

2-6-2016

«Πιάστε τα πινέλα σας
Πιάστε τις μπογιές
Και κάνετε τις πόλεις μας
Παιδικές ζωγραφιές»

Οι εκπαιδευτικοί, οι μαθήτριες και οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών, σας αναγγέλλουμε τη λειτουργία της εικαστικής μαθητικής έκθεσης «Η πόλη που ονειρεύομαι», που ετοιμάσαμε με πολύ μεράκι, χαρά και φαντασία κατά τη διάρκεια αυτής της σχολικής χρονιάς που μόλις έφτασε στο τέλος της.

Ελάτε να περπατήσετε μαζί με εμάς στους δρόμους της Παραμυθούπολης, της Γραμματούπολης, της Ουρανούπολης, της Χρωματούπολης και της Σχηματούπολης.

Ελάτε να ξαπλώσετε στα παιδικά μας δωμάτια ανάμεσα σε πλαστελίνες, πηλούς και ασημόχαρτα, για να θυμηθείτε τα όνειρα που κάνατε κάποτε και εσείς ως παιδιά, αυτά που τώρα πια έχουν φτιάξει το δικό τους σπίτι στη φωλιά της ψυχής σας.

Ακολουθήστε τη διαδρομή από το προσωπικό μας/σας δωμάτιο, στους καθημερινούς ρυθμούς των σπιτιών και από εκεί στην καθημερινότητα της πόλης που μπορεί να είναι τόσο ενοχλητικά λογική όσο και συναρπαστικά παράδοξη και απροσδόκητη.

Αποδράστε με ένα σπίτι που πετάει στον ουρανό ή με το αυτοκινητόσπιτό μας, που μπορεί να σας απομακρύνει μακριά από κάθε κίνδυνο, δίνοντάς σας την υπόσχεση «όπου γης και πατρίς».

Συστηθείτε με τους δικούς μας Ανθρώπους-Σπίτια ως Άνθρωποι- Σπίτια και εσείς και φωνάξτε μαζί μας: «Το σπίτι μου είμαι εγώ κι εγώ είμαι το σπίτι μου. Το σπίτι μου είναι ο τόπος που μ? αρέσει να ζω και μοιάζει μ? όλα τα όνειρά μου»*.

Η έκθεση «Η πόλη που ονειρεύομαι» είναι μια συλλογική προσπάθεια στην οποία δάσκαλοι και παιδιά βάλαμε όλοι μαζί και ο καθένας ξεχωριστά την προσωπική του πινελιά, και η οποία εμπλουτίστηκε καθοριστικά από την εθελοντική συνεισφορά της εικαστικού κ. Δέσποινας Μεϊμάρογλου, της κεραμίστριας κ. Βασιλικής Τσουμελέα, του αρχιτέκτονα κ. Κωνσταντίνου Μπόμπολα και την πολύωρη εργασία και έμπνευση της εκπαιδευτικού των εικαστικών του σχολείου μας, κ. Κυριακής Κοκονά.

Η έκθεσή μας δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «Αειφόρο Σχολείο: Αστικό τοπίο» της περιβαλλοντικής μας ομάδας.

*Από το βιβλίο «Ο μεγάλος πορτοκαλής λεκές» του Ντάνειλ Μάνους Πινκγουότερ, 1986 (μετάφραση: Ιωάννα Ιωαννίδου)